Drobečková navigace

Úvod > Myslivecký spolek Kopanina

 

Myslivecký spolek Kopanina

Myslivecké sdružení Roprachtice vzniklo v roce 1952. Na Myslivecký spolek Kopanina-Roprachtice bylo transformováno od 1. 4.2014. Hospodaří na honitbě o výměře 1.379 ha, které má pronajatou od Honebního společenstva Roprachtice.

 

ČTVRTLETNÍ ZPRÁVY O ČINNOSTI

 

           1/2022

           Myslivecký rok 2021/2022 pomalu končí. K jeho naplnění zbývá poslední měsíc - březen. Přichází období, kdy hodnotíme uplynulé období a plánujeme na rok další. Můžeme si jen přát, aby nový myslivecký rok 2022/2023 měl klidnější průběh a nemuseli jsme dodržovat různá opatření, která ovlivňovala spolkovou činnost, jako v minulém roce. S březnem přichází do přírody první jarní den a počátek astronomického jara. Ze zimovišť začínají přilétat práci, vykvétají první byliny, celá příroda se probouzí a začíná se připravovat na nový život. I když se snižuje pravidelnost návštěv zvěře u krmelců a zvěř postupně přechází na zelenou paši, neznamená to, že přestáváme s pravidelným přikrmováním. Zvěř má vyčerpané tukové zásoby, a proto je vhodné v tuto dobu zvěři předkládat letninu, kopřivy a hlavně jeřabiny, které svými tříslovinami mohou omezit průjmy. Krajský úřad vyhlásil termín sčítání zvěře na 26.2.2022. Toto sčítání zvěře bylo provedeno v daném termínu, kde jsme především vycházeli z celoročního pozorování stavu zvěře v honitbě.

Naše honitby může zamořit virová nákaza afrického moru prasat (AMP). Podél naší země se AMP šíří plošně, rizika nákazy jsou vyšší a zastavení šíření již není příliš pravděpodobné. Naším úkolem je udělat maximum pro snížení početních stavů prasat, a to i za dodržení všech našich mysliveckých tradic, zvyků a činit tak s nejlepším mysliveckým vědomím a svědomím.
Náš myslivecký spolek ulovil v mysliveckém roce 2021/2022 celkem 22 ks srnčí zvěře, 2 ks jelení zvěře, 91 ks prasat, 17 lišek, 2 jezevce, 2 kuny a 5 strak.

 

2/2022

Měsícem dubnem náš myslivecký spolek vstupuje do nového mysliveckého roku 2022‐2023. V průběhu tohoto měsíce byl proveden úklid všech krmných zařízení, včetně jejich asanace. Byla také provedena kontrola všech mysliveckých zařízení a zjištěné závady byly postupně odstraňovány. Při lovu se věnujeme trvalému snižování stavu černé zvěře. V průběhu měsíců duben ‐ červen, jsme ulovili 30 kusů této zvěře a 11 lišek. Ke 100 výročí názvu obce, které se konalo 18.6.2022, náš spolek připravil pro děti poznávání některých druhů zvěře, jejich stopy a čím se živí. Dále děti házely šiškami na cíl. Každý účastník obdržel malou pozornost. O tuto akci projevilo zájem 67 dětí. Dále jsme měli vystaveny trofeje několika srnců, jelena, daňka, hlavu kňoura a sviště. Byly vystaveny také lovecké zbraně. Nechybělo ani malé občerstvení. Tuto akci připravili Pavlína Palasová, Marek Bečovský, Matěj Sláma a další členové našeho spolku. Všem patří za jejich aktivitu poděkování.

 

3/2022

            Náš myslivecký spolek má připravené dostatečné množství sena, otavy, letniny, jadrného krmiva a kamenné soli pro zimní přikrmování zvěře.

V průběhu letních měsíců jsme prováděli údržbu a opravy našich veškerých mysliveckých zařízení. Africký mor prasat se stále vyskytuje několik kilometrů od severních hranic se SRN a Polskem. Lovu černé zvěře věnujme stálou pozornost. V minulém čtvrtletí bylo v našem spolku uloveno celkem 30 kusů této zvěře. Dále jsme splnili plán v odlovu srnců 13 kusů. Lov srn a srnčat je k dnešnímu dni splněn na 46 procent.

       Z jelení zvěře byl uloven 1 kus. Lišek bylo uloveno 9, jeden jezevec a 2x psík mývalovitý.

 

           4/2022

           Úroda z polí je již sklizena a pro zvěř je nyní období nouze. Je tedy důležité, aby zvěř měla v okolí krmelců klid, aby ji nerušili volně pobíhající psi nebo lidé svým křikem.

           V období vánočních svátků bývá zvykem, že lidé chodí zvěři přilepšit různými dobrůtkami do krmelců. Vždy je však nutné volit pro zvěř vhodné dobroty, protože nevhodné  pamlsky mohou zvěři velmi ublížit, v těch nejhorších případech to může skončit až úhynem. Nevhodné jsou slupky z citrusových plodů, měkký neusušený nebo plesnivý chléb, bílé pečivo, pšenice i vánoční cukroví. Naopak zvěř bude velmi vděčná za kukuřici a jablka čerstvá či sušená, za mrkev a řepu. Bez pomoci člověka by v zimních měsících docházelo k nevyčíslitelným škodám způsobených zvěří na lesních porostech a ozimých plodinách a zvěř by velmi strádala.

           V měsíci listopadu náš spolek připravil pro širokou veřejnost zvěřinové hody.

           Myslivecký spolek Kopanina Roprachtice Vám a vašim rodinám přeje klidné a pohodové prožití vánočních svátků, mnoho štěstí, zdraví a osobních úspěchů v roce 2023.

 

 


Vlastimil Tulach, předseda MS